تبلیغات
علوم زیست برای شما - Microtubule
خود شناسی،خدا شناسی
تاریخ : یکشنبه 5 آبان 1392
نویسنده : Davood Aliabadi

سازماندهی مرکز Microtubule

 این مرکز microtubule سازماندهی (MTOC) ساختار موجود در سلول یوکاریوتی که از آن میکروتوبول ها پدیدار.  MTOCs دارای دو عملکرد اصلی: این سازمان از تاژک یوکاریوتی و مژه ها و سازمان میتوز و میوز دستگاه دوک نخ ریسی ، که جدا کروموزوم در طول تقسیم سلولی .  MTOC یک سایت عمده ای از هسته microtubule و می تواند در سلول های تجسم ایمونوهیستوشیمی تشخیص توبولین گاما است .  ویژگی های مورفولوژیکی MTOCs ها در بین phylas و پادشاهان مختلف متفاوت است. در حیوانات، دو مهم ترین انواع MTOCs، بدن پایه در ارتباط با مژه و centrosome در ارتباط با تشکیل دوک نخ ریسی. 


سازمان MTOC را در سلول

 Microtubule سازماندهی عملکرد مراکز عنوان محل تشکیل microtubule آغاز، همچنین به عنوان یک محل که در آن آزاد به پایان می رسد از میکروتوبول ها را جذب به. در داخل سلول ها، مراکز سازماندهی microtubule می تواند در بسیاری از اشکال مختلف.  یک آرایه از میکروتوبول ها می توانید خود را در یک ساختار فرفره ترتیب به شکل بدن بازال، که می تواند منجر به تشکیل آرایه های microtubule در سیتوپلاسم یا 9 +2 axoneme شود.  سایر ترتیبات محدوده از قارچ ها دوک نخ ریسی قطب بدن به chromosal یوکاریوتی kinetochores (تخت، روکش پلاک).  MTOCs می توانند آزادانه در سراسر سیتوپلاسم پراکنده یا متمرکز به عنوان کانون ترجمه شده است.  قابل توجه ترین MTOCs های centrosome در اینترفاز و میتوز قطب دوک نخ ریسی.

Centrioles می تواند به عنوان نشانه برای MTOCs در سلول عمل می کنند. اگر آنها آزادانه در سیتوپلاسم توزیع، centrioles می توانند در طی تمایز جمع آوری برای تبدیل شدن MTOCs.  آنها همچنین می توانند در اطراف centrosome به عنوان یک MTOC واحد متمرکز خواهد بود، هر چند centrosomes می تواند به عنوان یک های غایب MTOC از centrioles به کار می کنند.

اینترفاز MTOC

 اکثر سلول های حیوانی یکی از MTOC در اینترفاز ، معمولا در نزدیکی هسته قرار دارد ، و به طور کلی نزدیک با وجود دستگاه گلژی .  این MTOC یک جفت ساخته شده است centrioles در مرکز آن، و مواد pericentriolar (PCM) که برای هسته microtubule مهم است که احاطه شده است.  میکروتوبول ها درMTOC به پایان می رسد منهای خود لنگر انداخته، در حالی که به پایان می رسد به همراه خود همچنان به رشد به حاشیه سلول.  قطب میکروتوبول ها برای حمل و نقل سلولی مهم است، به عنوان پروتئین های موتور kinesin و dynein به طور معمول ترجیحا حرکت در هر دو جهت "به همراه" یا "منفی" است، به ترتیب، در امتداد یک microtubule، اجازه می دهد وزیکول می شود و یا از شبکه آندوپلاسمی و دستگاه گلژی است.  به خصوص برای دستگاه گلژی، ساختارهای مرتبط با سفر دستگاه نسبت به پایان منهای microtubule و کمک به ساختار کلی و سایت دستگاه گلژی در سلول است.

Centrosomes

 حرکات اجرا شده در میکروتوبول ها بر اساس اقدامات centrosome شده است. هر سلول دختر پس از توقف میتوز شامل یک MTOC اولیه است. قبل از تقسیم سلولی آغاز می شود، اینترفاز MTOC تکرار به شکل دو MTOCs مجزا (در حال حاضر به طور معمول اشاره به عنوان centrosomes).  در طول تقسیم سلولی، این centrosomes move این بازی رتبه بندی می شود >> نمایش دوباره و تجزیه و تحلیل به پایان می رسد مخالف سلول و هسته میکروتوبول ها برای کمک به را تشکیل می دهند میتوزی / دوک نخ ریسی میوز.  اگر MTOC تکرار نیست، دوک نخ ریسی نمی تواند تشکیل و میتوز متوقف قبل از موعد مقرر. اشاره بهcentrosome برای کسب اطلاعات بیشتر.

Y-توبولین پروتئین واقع در centrosome است که nucleates میکروتوبول ها تعامل با توبولین مونومر زیرواحد در microtubule در پایان منهای است. سازمان میکروتوبول ها در MTOC، یا centrosome در این مورد، تعیین می قطب میکروتوبول ها تعریف شده توسط Y-توبولین.

تقسیم میتوز در سلول های گیاهی

دو ویژگی عمده  میتوز سلول های گیاهی را از سلول های جانوری متمایز می کند:

1- فقدان سانتریول در سلول های گیاهی که به جای آن جسم قطبی(polae body) عمل می کند.

2- وجود دیواره ی سلولی که باعث تشکیل فراگموپلاست شده و در اثر ادغام فراگموزوم ها صفحه ی سلولی تشکیل می گردد.

تقسیم سیتوپلاسم و جدا شدن دو سلول در سلول های جانوری به سمت مرکز است ولی در سلول های گیاهی به روش گریز از مرکز است. ذر سلول های گیاهی اولین نشانه ی ورود به میتوز در میکروتوبول ها یا ریزلوله ها بروز می کند. ریزلوله هایی که در اسکلت سلولی حاشیه ای را تشکیل می دهند دپلیمریزه شده و از بین میروند. در حالی که ریزلوله ها ی دیگر در ناحیه ی میانی در زیر غشای سلولی تجمع یافته و حلقه ی پیش پروفازی تشکیل می شودکه جهت تقسیم سلولی ، محل صفحه ی استوایی و جایگاه تقسیم سلولی را مشخص می کند.

سپس ریز لوله های حلقه ی پیش پروفازی تحلیل رفته و دوک میتوزی تشکیل می گردد. درسلول های گیاهی سانتریول و سانتروزوم و رشته های آستری وجود ندارد. ریز لوله ها از جایگاه پوشش هسته ای به صورت دو قطبی و بدون رشته های آستری سازمان می یابند که چنین میتوزی را میتوز بدون آستر(Anastrale) می نامکمند.

در تلوفاز سلول های گیاهی میکروتوبول ها یا ریزلوله ها ی قطبی باقی می مانند و ستونی را در وسط سلول تشکیل می دهند. که ان را فراگموپلاست گویند. حفره های حاوی ترکیبات پکتیکی دیواره  که از دستگاه گلژی مشتق می شوند به ناحیه ی فراگموپلاست می رشند و آنا را فراگموپلاست گویند. در بخش استایی این حفره ها ردیف شده و با یکددیگر ادغام شده و صفحه ی سلولی(Cell Plate) را تشکیل می دهند. ترکیبات پکتیکی این حفره ها تیغه ی میانی را تشکیل می دهند. و غشاهای سلولی جدی را می سازند. وقتی صفحه ی سلولی به دیواره ی جانبی و قدیمی می رسد و به روش گریز از مرکز در حال رشد است تفکیک دو سلول گیاهی انجام می شود. در برخی  نواحی قطعاتی از شبکه ی آندوپلاسمی بین حفره های فراگموزوم باقی مانده و از ادغام آنها جلوگیری میکند و پلاسمودسم را تشکیل می دهند.


گردآورنده: محمد قربانی
موضوعات مرتبط: زیست شناسی ,
برچسب‌ها: میکروتوبول , محمد قربانی , میکرو , توبول , تحقیقات , سازماندهی , مرکز ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
پوریا اعتصامی زاده دوشنبه 27 آبان 1392 08:56 ق.ظ
مطالب میکروتوبول ها بسیار عالی است
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب